1.Hafta Gebelik Haftası

1.Hafta Gebelik Haftası

Gebelik 280 günlük bir süreçtir. Yani bildiğimiz anlamda 9 ay 10 gün boyunca devam eder ve sonunda nurtopu gibi bir kız ya da erkek bir çocuk dünyaya gelir. Gebeliğin başlangıcıyla yani bebeğinizin kaç aylık olduğu ile ilgili her zaman bir kafa karışıklığı yaşanır. Bilinmesi gerekir ki, tıbbi gebelik 4.haftadan itibaren başlar. Bu ne demektir? Şöyle ki, uzmanlar gebeliğinizin başlangıç tarihi olarak son adetinizin bitişini alırlar. Yani son adetinizden 2 hafta sonra yumurtlayacağınız ve bu dönemde hamile kalabileceğiniz düşünülürse, aslında ilk haftalar hamile olmadığınız bir dönemdir.  Ancak ne zaman hamile kaldığınız tam olarak kestirilemediği için o haftalar da hamilelik sürecinize dahil edilir. Bundan sonra kaç haftalık olduğunuzu hesaplamak için mutlaka bu yöntemi kullanmalısınız. Yani işin özü son adetinizden 14 gün sonra hamile kaldığınız varsayılır.

Bir sonraki adeti geciken kadın hamilelikten şüphelense de, adet sürecinin geçmesini ve hatta üzerine de biraz daha beklemeyi tercih eder. Bundan sonra bu şüpheyi gidermek için bir doktora gider ya da evde bir test uygular (Çok erken dönemlerde testler tam doğru çıkmamaktadır. Çünkü testler kanda biriken hormon yoğunluğuna göre doğru sonucu gösterirler. Eğer kanınızda hamile olmanıza rağmen yeterli hormon yoksa yanıltıcı olabilir). Yapılan sonuç pozitifse hamilesiniz demektir. Ancak, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz gün sizin ilk haftanız değil, neredeyse 5-6. Haftanızdır. Bu duruma birçok kadın şaşırsada, süreç uzmanlarca böyle işlemektedir. Siz ne kadar hamile kaldığınız zamanı bildiğinizi iddia etseniz de, doktorunuz bu süreye o ilk iki haftayı dahil edecek ve bundan sonra aşı, kontrol veya testlerinizi buna göre belirleyecektir.

Hamilelik Öncesi Süreç

Hamilelik öncesi, hamilelik süreci kadar önemlidir. Çünkü bu dönemde yapılanlar hamile kalmayı direkt olarak etkiler. Eğer bir çift, dünyaya bebek getirmek istiyorsa öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurabilir. Bu durum kesin olarak gerekli değilse de, eğer sağlıklı bir süreç geçirmek istiyorsanız sizin yararınıza olur. Doktora başvurduğunuzda sizinle ilgili tüm veriler (sağlık geçmişi vs.) toplanır, muayene olursunuz ve gerekli tetkikler yapılır. Böylelikle hamile kalma süreci için yapılması gerekenler belirlenmiş olur. Bu sayede siz farkında olmadan kendi sağlığınızı ya da bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek durumları (örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya tiroid bezi hastalıkları gibi) öğrenmiş ve tedavi olma fırsatı yakalamış olursunuz.

Ayrıca, doktor tarafından folik asit takviyesi alırsınız. Ancak unutmamak gerekir ki, folik asit hamile kalmaya yardımcı değil, yukarıda belirttiğimiz üzere hamile kaldığınızı öğrendiğinizde 5-6.haftalar olacağı için bu süre içerisinde bebeğin beyin ve sinir gelişimine katkı sağlamak içindir. Folik asit bebekte oluşabilecek sakatlıkları önlemesi bakımında çok önemlidir.

Hamilelik öncesi doktora başvurmanın bir başka faydası ise tahliller sırasında kızamıkçık ya da hepatit B’ye karşı bağışıklık durumun belirlenebilmesidir. Eğer anne adayı kızamıkçık geçirmediyse mutlaka aşı yapılması gerekir.  Aşı olmayan ve kızamıkçık geçirmeyen bir annenin hamileliği sırasında kızamıkçık geçirmesi durumunda düşük riski çok yüksektir. Bu bir olasılık da olsa dikkat etmeye değer bir durumdur. Riske atılmamalıdır. Ancak kızamıkçık aşısından sonra 3 ay süre ile gebe kalınmaması gerektiği de bilinmelidir. Pasif mikrop taşıyacak olan anne bu süre içerisinde hamile kalırsa aynı riskle yine karşı karşıyadır. Yine aynı şekilde anne adayının Hepatit B’ye karşı bağışıklığı yoksa, Hepatit B aşısı yaptırılmalıdır. Hepatit B aşısı sonrası hamilelikten korunmaya gerek yoktur. Hemen hamile kalınabilir.

Tetanoz için azami süre 5 yıldır. Eğer 5 yıl içerisinde aşı yapılmışsa bu aşıya gerek duyulmaz. Tetanoz aşısından sonra da güvenli bir şekilde hamile kalınabilir. Beklemeye gerek duyulmaz.

Yine grip bir başka ciddi sorundur. Grip aşısı hamilelik öncesinde olunabileceği gibi hamileliğin 14 ile 40. Haftaları arasında (İlk 14 hafta önerilmez) eğer bir salgın varsa anne adayı yine aşı olabilir. Hamilelik sırasındaa grip aşısı olmanın hiçbir zararı yoktur. Çünkü grip canlı virüs içermeyen bir aşı türüdür.  Ancak grip ile ilgili yapılması zorunludur diye bir durum yoktur.

40 haftalık hamilelik süreci dizisinin bundan sonraki kısımlarında hamilelikle ilgili bilmeniz gereken hemen her şeyi; bebeğin oluşma sürecini, gelişimini, annede oluşan değişiklikleri, hastalıkları, tedavileri, önemli günleri, beslenme şekillerini, hamileliğe dair tavsiyeleri, doğal bakım yöntemlerini ve daha birçok önemli bilgiyi bulabilirsiniz.

Diğer Haftaları için Hafta Hafta Gebelik

YORUM YAZ