2.Hafta Gebelik Haftası

2.Hafta Gebelik Haftası

Gebeliğin ilk 4 haftası uzmanlar tarafından hesaplanmayan zamandır. Yani gebelik 4. haftadan itibaren başlar. Bunun nedeni ise gebeliğin başlangıcının son adet döneminin bitiminin esas alınmasıdır. Yani hamile olduğunuz zaten ilk adet gecikmeniz olana kadar belli olmaz. Bu dönem içerisinde gebe olsanız dahi bunu farketmeniz çok kolay değildir. Yani bu hafta rahminizin içerisinde bir embriyo görüntüsünden bahsedemeyiz. Yine de kimi kadınlar bu dönemde hamile kaldılarsa zaman zaman hissedebilmektedirler. Göğüslerde normalden daha farklı bir hassasiyet ya da içsel olarak bir hisle algılayabilmektedirler. Gerçekten test yapıldığında ya da doktora gidildiğinde durum pozitif olmaktadır. (Erken dönem testler hamile olsanız dahi sonuç vermez. Çünkü gebelik testleri kandaki hormonal yoğunluğa yanıt verir. Bu dönemde kandaki hormon seviyeniz belli bir seviyeye çıkmadığı için testler de pozitif çıkmaz.)

Erkekte Sperm Gelişimi

Spermler, erkekte testisler içerisinde üretilir. Spermlerin testislerde olmasının nedeni vücut ısısından etkilenmemesidir. Çünkü spermler sıcaklıkta kolay bozulurlar. (Kaynar suyla duş almak, hamamda ya da saunada uzun süre kalmak erkek için yararlı değildir) Bu nedenle vücuttan 1 derece kadar daha düşük olan testiste üretilir ve depolanırlar. Boşalma (ejekülasyon) aşamasında kanallar aracılığı ile penise taşınır. Bir tek sperm hücresinin boyutu milimetrenin 100’de birinden küçüktür. Kadındaki yumurta hücresi ile karşılaştırıldığında, spermin boyutu oldukça küçük kalmaktadır.

Bir sperm hücresi baş, gövde ve kuyruktan oluşmaktadır. Tıpkı kurbağa larvalarına benzeyen bir yapıdadır. Erkeğin genetik bilgisi sperm hücresinin baş kısmında, çekirdek içerisinde bulunur. Yine baş kısmında akrozom adı verilen sindirim proteinleri vardır. Bu proteinler kadının yumurta hücresini delip içeriye girebilecek enzimler taşır. Sperm gövdesi daha çok bol miktarda mitokondrilerden oluşmuştur. Bu organeller sperm için gerekli olan enerjiyi üretmekten sorumludur. Kuyruk kısmı da hücrenin hareketini sağlar. Sperm kuyruk hareketi sayesinde yüzme biçimi bir hareketle ilerler. Birçok uzmanın spermin ilerleyişi üzerine çalışmaları olmuştur. Daha doğrusu spermin hangi mekanizmaya göre yumurta hücresini bulduğu ve onu döllemeyi başardığı üzerine çalışmalar yapılmıştır. Sonuç olarak bu konuda karmaşık birçok teori ortaya atılmışsa da, durumun birtakım kimyasal salgılardan ve ısısal kaynaklardan olduğu tahmin ediliyor. Yine kuyruk hareketi erkekte dölleme için oldukça önemlidir. Bir erkeğin spermlerinin kuyrukları yoksa ya da kuyruk hareketleri yoksa o kişi kadını dölleyemez ve kimi durumda kısır olarak kabul edilir. Bugün birçok labaratuvarda erkek spermlerinin kuyruk hareketliliği üzerine testler yapılmaktadır.

Boşalma esnasında testislerden çıkan milyonlarda sperm (Bir erkek günde 100 milyon sperm üretir.) kadının vajinasının içerisine boşalır. Spermlerin %90’ından fazlası ilk boşalma anında kadın genital organının içerisinde ölse de, bu spermlerden bir yalnızca bir tanesi dahi yumurta hücresine ulaşsa yumurtayı dölleyebilir. Sperm yumurtayı dölledikten sonra yumurta ek bir zar oluşturarak başka spermlerin yumurtanın içerisine girmesini engeller.

Sperm üretimi ve bir tek sperm hücresinin yumurtayı döllemesi bu şekilde olmaktadır. Hormon durumuna bakacak olursak. Erkekler kadınların ürettikleri hormonların hepsini üretirler. Bu hormonların erkekte işlevleri ise farklıdır. Örneğin kadında da olan FSH hormonu erkekte spermin olgunlaşmasını ve gelişmesini sağlar. LH hormonu ise erkeğin spesifik hormonu olan testosteron üretimini uyarır.

Ek-Folik Asit

Folik asit hamileliğin en önemli takviyelerindendir. Birçok gıda ile normal yollarla alınsa dahi genel olarak doktor tarafından tablet şeklinde de alınması önerilir. Ancak kimi doktorlar folik asitin normal yollarla alınması gerektiğini savunurlar. Bu konuda karar size kalmıştır. Doktorunuza güveniyorsanız mutlaka onun sözünü dinlemenizde fayda var. Folik asit B grubu bir vitamindir ve bebeğinizin gelişimi içi hayati öneme sahiptir. İlk 10 haftada alınması önemlidir. Yapılan araştırmalara göre folik asitin beyin gelişimi üzerindeki etkileri büyüktür.

Folik asit kaynakları balık ürünleri, tahıllar, portakal suyu, meyveler, baklagiller, fasulye ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Folik asitin günlük alınması gereken miktar 0,4 mg’dır. İster parça parça ister bütün halde alınabilir.

Folik asit yalnızca gebe olan kadınlar tarafından değil, gebe kalmak isteyen kadınlar tarafından da kullanılır. Ama folik asit kullandığınız ya da kullanmadığınız için gebe kaldığınız ya da kalmadığınız gibi bir durum yoktur. Bu, yalnızca gebeliğin oluşmuş ve sizin haberinizin olmadığı duruma karşı bir önlemdir. Üstelik gebe kalmış olduğunuzu öğrenseniz ve bu süre içerisinde folik asit almasanız dahi tehlikeli bir durum yoktur. Folik asit önemlidir ancak hamile olunduğunun öğrenildiği an alınabilir.

Diğer Haftaları için Hafta Hafta Gebelik

YORUM YAZ