3.Hafta Gebelik Haftası

3.Hafta Gebelik Haftası

Gebelik haftaları hesaplanırken genel olarak ilk 4 hafta sıfır olarak kabul edilir. Bunun nedeni de gebeliğin başlangıç tarihi olarak son adet gününün bitiminin alınmasıdır. Yani hamilelik olduğunda, ilk adet gecikmesi farkedildiğinde bebek 4 haftalık oldu sayılır. Bu nedenle ilk 4 haftadaki bebeğin bir görüntüsünden bahsedilemez. Henüz hücresel düzeydedir.

Siz hiçbir şey farketmeseniz de, rahminizde haftalarca sürecek büyük bir olayın temelleri atılmaya başlanmıştır bile. Bu ilk haftalarda gebeliğin en kritik olayları yaşanır; döllenme, döllenen hücrenin rahme yerleşmesi ve hızlı bir şekilde bölünme ve farklılaşma.

Kadınların yumurtlama dönemlerinde, yumurtalıklarından bıraktıkları yumurtalar fallopi tüpleri boyunca ilerler ve rahme gider. Eğer bir döllenme gerçekleşmezse, kadın vücudu bu yumurtayı atar. İşte buna adet döngüsü denilmektedir. Ancak tüpler boyunca ilerleyen yumurta hücresi bir grup sperm ile karşılaşırsa bu defa farklı olaylar meydana gelir. Spermlerin içerisinden bir tanesi yumurtanın kalın zırh tabakasını delmeyi başarırsa yumurtanın içerisine girer. Artık döllenme gerçekleşmiştir. Sperm içeriye girdikten sonra, karmaşık bir olaylar zinciri sayesinde yumurta yeni bir zırh geliştirir ve başka spermlerin içeriye girmesini engeller. Bu aşamadan sonra sperm ile yumurtanın genetik kodu birleşir. (Annenin % 50, babanın %50 DNA’sı birleşir.) İki hücrenin birleşiminden meydana gelmiş olan bu farklı yeni hücreye “zigot” denir. Aslına bakılırsa bu birleşme sonucunda bebekle her türlü bilgi belirlenmiştir. (Genetik yapısı veya cinsiyeti gibi.)

Zigot, yumurta hücresinin fallopi tüplerindeki normal yolculuğuna devam eder. Ama artık farklı bir yapıya ve farklı yönelimlere sahiptir. 3-4 gün süren bu ilerleme sonucunda zigot önce ikiye, sonra 4’e, 8’e ve 16’ya bölünür. Oluşan bu 16 hücerik yapıya artık “morula” denir. Morula rahmin en damarlı ve kendisi için en uygun kısmına doğru yönelir ve bu sırada ortasında sıvı birikmeye başlar. Bu yeni yapıya da “blastosist” adı verilir. Blastosist 1-2 gün içerisinde rahim duvarına yerleşir. Ardından hızlı hücre bölünmeleri geçirerek büyümeye ve ardından farklılaşmaya başlar. İşte bu toplu iğne ucu büyüklüğünde olan hücreler topluluğu bir süre sonra organları ve vücut uzuvları oluşacak bebeğinizden başkası değildir.

Blastosist’in rahme tutunması

Bölünen ve morula adını alan 16 hücrelik yapının Blastosist’e dönmesinin ardından, rahmin üst kısmında yer alan fundus bölgesine, arka kısma yerleşir. İmplantasyonun gerçekleşmesini hızla çoğalıp farklılaşan embriyonun trofoblast (bu hücreler ileride bebeğin eşi yani plasentayı oluşturacaktır) denen hücreleri sağlar. Bu hücreler topluluğu bir takım enzimlerle kendine yol açar ve rahmin içerisine iyice gömülür. Bu esnada ortaya bir takım kanamalar ortaya çıkabilir. Bu kanamalar oldukça az olmasına rağmen kimi zaman kadınlar tarafından adet kanamalarıyla karıştırılmaktadır. Bu nedenledir ki, birçok defa kadınlar hamileliklerini 2. ayda veya daha geç öğreniyorlar.

Cinsiyet Seçimi

Bebeğinizin cinsiyeti döllenme gerçekleştikten yaklaşık 30 saat sonra belli olmasına rağmen, yaklaşık 4. aylarda öğrenebileceksiniz. Bunun nedeni cinsel organların o zamanlara kadar belirginleşmemesidir.

Anneden gelen X kromozomu, erkekten gelecek X ya da Y kromozomuna göre bebeğinizin cinsiyetini belirler. Eğer babadan X gelirse XX olur ve bu kız anlamına gelir. Eğer babaan Y gelirse XY olur ve bu da bebeğiniz erkek demektir. Bu durum annenin sabitliğinden dolayı, bebeğin cinsiyetini belirleyici olanın baba olduğunu gösterir. Üstelik bu aşamada yalnızca cinsiyet değil, bebeğinizin kan grubundan göz rengine kadar birçok durum da bellidir.

Annenin durumu ile bu haftalarda söylenebilecek pek bir durum yoktur.  Belki implantasyon aşamasında lekeler görülebilir ya da göğüslerde hassasiyet hissedilebilir. Bu aşamada kadının gebe olduğunu anlaması çok zor olsa da, kimi kadınlar gebelik testinden önce gebe olduklarını anlayabilmektedirler. Yorgunluk, tat ve koku almada hassasiyet de bu dönemde erkenden başlayabilir.

Ek-Çoğul Gebelik Nedir?

Çoğul gebelik denilince akla hemen bir yumurtayı iki spermin döllediği düşünülür ama bu durum istisnalar dışında pek mümkün değildir. Yine aynı durum ikiz, üçüz gebeliklerde de geçerlidir. Bir yumurtayı yalnızca bir sperm dölleyebilir. Çoğul gebelik kadının yumurta hücrelerini ayrı ayrı spermlerin döllemesidir. Yani bu durumda doğacak bebek ikiz değil, aynı anda doğan iki kardeş olacaktır. Bu bebeklerin fiziksel özelliklerinden, genetik yapılarına kadar her şeyleri farklıdır. Aynı cinsiyette olabilecekleri gibi farklı da olabilirler. İkizlik durumunda aynı hücrenin ikiye bölünmesi ve iki hücrenin gelişmesi söz konusudur. Bu durumda  cinsiyetleri, kan grupları, saç, göz rengi gibi genetik olarak belirlenmiş özellikleri birbiriyle aynı olur.

Diğer Haftaları için Hafta Hafta Gebelik

YORUM YAZ