Alkali Beslenmenin Önemi

Alkali Beslenmenin Önemi

Beslenmek her ne kadar yaşayabilmemiz için gerekli olsa da, zaman içerisinde vüdudumuzda toksik maddeler birikmesine de yol açan bir olaydır. Zaten yaş ilerledikçe hücrelerin ölmesine ya da işlev görememesine de bu durum yol açar. Bir anlamda yaşlanma dediğimiz olay da budur. Yani ne kadar çok sağlıksız besin tüketirsek, toksik maddelerin vücutta tutulma olasılıkları da artar. Peki ama bu yaşanmasın diye yemekten mi vazgeçeceğiz? Elbette hayır. Alkali beslenme diye bir şey var.

Alkali beslenme bir anlamda bilimsel beslenme durumudur.  Öyle korkmanıza gerek yok. Yediğimiz tüm besinler ve hatta vücudumuzdaki salgılar da dahil belli bir PH aralığındadır. PH 7.0 nötr olma durumunu ifade eder. Eğer PH 7.0’ın altına düşerse asit, üstünde olursa da alkali olur. Örneğin kanımız ortalama 7.40’lık PH değeriyle alkali durumdadır. Üstelik bu değer çok hassastır. Bu değerin asitlik yönde biraz değişmesi birçok soruna yol açabiliyor. Enerji düşer, hücre aktiviteleri azalır. Zamanla dokular ve sonrasında ise organlar dahi iflas edebilir. İşte yediğimiz yiyeceklerin kanımınızın PH’ını değiştirebileceği göz önüne alınarak alkali beslenme dediğimiz sağlıklı beslenme türüne geçmemiz gerekiyor. Ancak bu sayede asitlerin ve toksik maddelerin etkilerinden kurtulabiliriz. Üstelik asitten kaçarak obeziteden dahi kurtulmak mümkündür.

Vücudunuzdaki asit – alkali dengesinin bozulup bozulmadığını bir kaç belirtiye bakarak anlayabilirsiniz.

  • Örneğin, fazla kilolu olmak,
  • Çok sık hastalıklara yakalanmak,
  • Cilt problemleri yaşıyor olmak,
  • Saçlarda ani değişikliklerle. Mesela dökülmelerle karşılaşmak.
  • Bitkinlik, yorgunluk, halsizlik durumlarının görülmesi asit – alkali dengesinde bir sorun olduğuna işarettir.

Beslenme biçimizi değiştirmenizde fayda var.  Özellikle kırmızı et fazla tüketiyor olmanız mümkün. Acil şekilde sebze odaklı yeme biçimine geçmelisiniz. Yeşillikleri sofranızdan eksik etmeyin. Ara öğünlerde meyve ya da süt ürünleri tercih edin. Doğal yoğurt tüketimi asit – alkali dengesini korumada yardımcı olur. Sebzeler mümkünse buharda pişirilmeli ve yarı çiğ olmalıdır. Bunun dışında günlük en az 2.5 litre su tüketilmesi önemlidir.  Hergün en az 1 saat yürümek kan dolaşımınızı hızlandırarak toksinlerin atılmasında yardımcı olur.

Size alkali bir içecek tarifi: Domates suyuna, buğday tohumu, lesitin ve bira mayası ekleyerek bunu hergün içebilirsiniz. Kendinizdeki değişimi kısa süre içerisinde göreceksiniz. Yine sabahları bir bardak ılık suyun içerisine yarım limon sıkarak içmek de oldukça faydalıdır.

YORUM YAZ