Bebek İsimleri

Bebek İsimleri

Kimi zaman daha cinsiyet belirlenmeden dahi isimler hazırdır. Ama genellikle bebeğin cinsiyeti öğrenildiğinde çiftleri tatlı bir heyecan basar. Bebeğin ömrü boyunca kullanacağı belki de karakterini hatta hayatını etkileyeceği isim meselesi çoğu zaman çiftlerin uykularını bile kaçırır.

Öncelikle söylemek gerekir ki, abartı isimlerden, uzun ve anlaşılmayanlardan kaçınmak gerekir. İsim elbette ailenin sosyal yapısına bağlı olarak değişebilir ama geleneksel ile modern karışımı bir tercih yapmak en uygunu gibi gözüküyor.

  • Artık internet çağındayız ve bu çağ hiç tahmin etmediğimiz kadar hızlı ilerliyor. Bu nedenle bebeğinize isim koyarken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri mesela ‘ğ’ bulunan isimler kullanılmaması. İnternet ortamında bu tip harfler olmadığı için, o harfin yerinde tuhaf işaretler belirebiliyor.
  • Kız çocukları için özellikle aşkı ve cinselliği çağrıştıran isimlerden uzak durmak daha iyi olabilir. Örneğin Aşkın, Aşkım, Yosma vs. gibi.
  • İsim konusunda bazıları fonetiğe (sese) bazıları da anlama bakar. Kimi zaman anlamı güzel olan isimler ses bakımından tuhaf olurken, ses bakımından kulağa hoş gelen isimlerin de anlamı tuhaf olabiliyor. Bu konuya da ayrıca dikkat edilmesi çocuğun ileride yaşayacağı sıkıntıların önüne geçilebilir.

Ayrıca, isim koyarken bazılarının dikkat ettiği husus ise Akrofonoloji, yani gezegenlerin harfleri nasıl etkilediğini anlatan bir analiz. Buna göre isimlerde; A- 2 den fazla olmamalı. B- Konabilir, sezgiler güçlü olur. C- Şart değil D- Olabilir, hırsı getirir. E- Olmasa daha iyi olur, en fazla 1 adet olmalı ve soyadında varsa hiç olmasın. F- Uygundur G- 1 tane iyi olur. H- Olmasa da olur. I- İ- olmasa da olur. J- Çok uygun değil. K- Olursa en az 1 tane çok iyi olur. L- Olabilir M- 1 adet olması iyi ama sağ veya solunda “a” harfi muhakkak olsun. N- Fena değil. O- Olabilir. Ö- Olmazsa daha iyi. P- Olabilir. R- Olmasa da olur. S-Ş- Olursa iyi olur T- Tercih edilmez. U- 1 tane geçmemek kaydıyla olabilir. Ü- Konmasa daha iyi olur. V- Çok elzem değil. Y- Duruma göre konabilir ama olmazsa daha iyi olur. Z- 1 tane olursa iyi.

YORUM YAZ