Bir Yazıcı Satın Alırken Neye Dikkat Edersiniz

Bir Yazıcı Satın Alırken Neye Dikkat Edersiniz

Yazıcı satın almak isteyen bireyler genelde satış temsilcileri yardımı ile bu işlemi gerçekleştiriyor fakat çoğu zaman bu durumdan pişmanlık duyuyor. Genel olarak satıcılar fiyatı yüksek olan yazıcıları müşterilere öneriyor. Öncelikle satın alınacak olan yazıcının hangi özelliklerde istendiği belirlenmesi gerekiyor. Kullanılmayacak özelliklerin bulunduğu yazıcıyı satın almak fiyatı yükselttiği gibi işlem fazlalığını da çoğaltıyor.

Nasıl Bir Yazıcı Tercihi Yapılmalıdır?

Daha çok siyah-beyaz baskı yapılıyor ise araştırma yapılmadan renkli yazıcı tercihi yapılmaması gerekiyor. Bu şekilde bir tercih yapıldığı zaman fiyat neredeyse 3 katına kadar çıkıyor. Günümüzde genel olarak mürekkep püskürtmeli yazıcılar tercih ediliyor. Bu yazıcılar ucuz olduğundan dolayı alınıyor fakat çok çabuk arızalanıyor ve dolum yerleri çok küçük olduğundan kartuşlar çabuk bitiyor, sürekli olarak yenisinin alınması veya doldurulması gerekiyor.

Tonerli yazıcılar mürekkepli yazıcılara göre daha maliyetli oluyor fakat dolum ücretleri daha uygun fiyatlarda seyrediyor. Birçok yazıcının toneri birbiri ile neredeyse aynı özellikleri taşıyor fakat buna rağmen marka farkından dolayı fiyatlar yüksek oranda değişiklik gösteriyor.

Tonerli yazıcı tercih edilecek ise yazıcının üzerinde drum bulunması büyük önem taşıyor. Drum ünitesi olan yazıcıların fiyatı daha yüksek olsa da yazıcının daha uzun süreli kullanılması açısından tercih ediliyor. Satıcılar genel olarak her kartuşun dolum yapılabildiğini belirtiyor. Fakat bu konuda söylenen her öneriye kulak asılmaması gerekiyor, alınacak olan yazıcı ile ilgili gerekli araştırmaların önceden yapılması gerekiyor. Yazıcı alınırken mutlaka içerisinde az miktarda toner tozu bulunan ürünler tercih edilmesi gerekiyor. Satın alınan her yazıcının mutlaka en az 2 yıl garantisi olması gerekiyor. Herhangi bir garanti bulunmayan yazıcıların asla tercih edilmemesi gerekiyor. Aksi takdirde herhangi bir arıza durumunda yapılacak olan işlem için müşteriden ücret talep ediliyor.

YORUM YAZ