Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kadınların büyük bir kısmı çok güzel bir cilde sahip olmak adına ona sunulan birçok farklı şeyi inceliyor ve bunlar arasından da değerlendirmelerini yapıyorlar. Ancak bu reçetelerin bir kısmı ne yazık ki onlara istenileni vermekten çok uzak. Cildini çok güzel bir hale getirmek isteyen kadınlar yaptıkları yanlışlar sonrasında çok zor tamir edilebilecek hasarların ortaya çıkmasına neden olabiliyorlar. Bunları ortadan kaldırmak ise oldukça kolay.

 • Cilt bakım ürünlerini çok sık değiştirmek cilde ciddi zararlar verecektir. Kullanılmakta olan ürün ciltte herhangi bir yan etki oluşmasına neden olmuyorsa onun değiştirilmesi adına hiçbir şeye gerek yoktur. Ancak kullanılmakta olan ürünlerin sunmuş olduğu etki azalmaya başladıysa işte o zaman ürünün değiştirilmesinin de zamanı gelmiştir. Böylesi durumda cilt tipine en uygun olan ürünler arasından seçimler yapılarak kullanılmaya başlanacaktır.
 • Yüzünüzü günde iki kere yıkayın. Cilt gözenekleri olan bir yapıya sahiptir ve bu gözeneklerin kasları olmadığı için açılıp kapanma gibi bir durum da söz konusu değildir. Dolayısıyla kirlerin gözenekleri tıkamasını engellemek adına günde iki kere cildin yıkanması gerekmektedir.
 • Özellikle de son dönemlerde insanların karşılarına en fazla çıkan kelimelerden bir tanesi hiç şüphesiz ki doğallık. Üstelik yalnızca yiyeceklerde değil kullanılan pek çok üründe de önemli olan şey doğallık olmaya başladı. Dolayısıyla cilt bakımı için kullanılacak olan ürünlerde de sentetik içerikli olanlar yerine mümkün olduğu kadar doğal içerikli ürünler tercih edilmeli. Günümüzde bu ürünleri bulmak ise çok kolay. Pek çok marka artık kullanıcılarının istekleri doğrultusunda mümkün olan en doğal içeriklere sahip olan ürünleri hazırlıyorlar. İnsanların yapmaları gereken tek şey ise bu ürünler arasından en uygun seçimi yapmak.
 • Birçok kadın cildi yağlı olduğu için nemlendirici kullanamayacaklarını düşünüyorlar. Halbuki her bir cilt tipinin neme gereksinimi bulunmaktadır. Burada önemli olan şey doğru nemlendiriciyi seçmek olmalı. Yani yağlı bir cilde sahip olan kadınlar kendi cilt tiplerine uygun hafif formüllü kremler arasından seçimlerini rahatlıkla yapabilirler.
 • Cildin yaşlanmaya başlaması durdurulamaz bir şey olsa da bunu engellemek mümkün. Güneş ışınlarından cildi korumak, su tüketimini arttırmak, düzenli olarak temizlemek, gün içinde cilt bakım rutinini aksatmamak gibi detaylar sayesinde cildin elastikiyetini kaybetmemesi adına gerekli olan her türlü detaya dikkat etmeleri sonrasında ciltleri hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde canlılığını korumayı başarmış olacaktır.
 • Hangi yaştaysanız ona uygun ürünler kullanmalısınız. Bir cilt 30 yaşındaki kalitesini 40 yaşındaki kalitesi bir olmayacaktır. Dolayısıyla araştırma yaparken öncelikli olarak hangi yaşa uygun olunduğuna bakılmalı, ardından da ona göre kullanılmaya özen gösterilmelidir. Bu ürünler sayesinde ciltte eksik olan şeyler çok kısa bir süre içerisinde cildin canlılığı istenilen şekilde ortaya çıkmış olacaktır.
 • Düşünülenin aksine cilt yaşlanması aslında genetik değildir. Yalnızca %20’lik bir oranda etkilidir. Kalan %80 ise çevresel faktörlerdir. Yani yaşam tarzının değiştirilmesi ve yapılacak olan doğru bakım işlemleri sayesinde cilt kendini toparlayacak ve sarka gibi sorunların önüne geçilecektir.
 • Doğru ürünler ile yapılacak olan peeling işlemi cildi derinlemesine temizlemiş olsa da bu ürünlerin dikkatli şekilde seçilmesi ve kullanılması gerekmektedir. Peelingin çok sert bir şekilde uygulanması cildin ciddi anlamda tahriş olmasına ve zarar görmesine sebebiyet verecektir. Bunun yerine doğru şekilde uygulanacak olan peeling sayesinde cilt nefes alacak ve hiç olmadığı kadar etkili bir şekilde temizlenme fırsatına erişecektir.

YORUM YAZ

1 YORUM VAR

 • Canan Hande Çolak
  6 ay önce

  Arkadaş bir tane doğru bildiğim şey vardı. O da yanlışmış.

  Cevapla