Cilt Bakımında Yiyeceklerin Önemi

Cilt Bakımında Yiyeceklerin Önemi

Cildimiz, vücudumuzun en önemli yerlerinden biridir. Bir kılıf gibi kasları ve damarları örten cilt, aslında dış etkenlere karşı oldukça korumasızdır. Sıcaktan etkilendiği gibi soğuktan da etkilenir. Kolayca yıpranır ve deforme olur. Ayrıc a, kirden, tozdan ve dumandan kapanan cilt gözenekleri cildin nefes almasını engeller.  Özellikle büyük şehirde yaşayan insanlar için durum böyle olunca, zamanla cilt hastalıkları yaşanması da kaçınılmaz olur.  Genç yaştaki insanlar ciltlerinin olması gereken en verimli çağında sanki 10 yıl yaşlanmış ve çökmüş gibi gözükürler. Artık korkmanıza gerek yok! cildinize gereken önemi vererek sizde uzun yıllar boyunca sağlıklı ve canlı gözükebilirsiniz.

20’li yaşlar kabul etmek gerekir ki, beslenmenin düzensiz olduğu, yaşamın hızlı aktığı ve kişinin kendi sağlığına en az dikkat ettiği yaşlardır. Özellikle fast-food kültürünün hayatımıza girmesi, gazlı içeçeklerin su gibi içilmesi ve sebze ve meyvenin hayatımızdan uzaklaşmasıyla birlikte bu yıllar hızla geçer ve geriye pişmanlıklarla dolu zamanlar kalır. Peki o halde ne yapmak gerekiyor? Cevabı basit: öncelikle yeme alışkanlıklarımızı değiştirmeliyizi. Yukarıda saydığımız zararlı yiyecek ve içerikleri asgari düzeye getirmek ve yerine bol bol yeşillikler, sebze, meyve ve süt ürünleri eklemek gerekiyor. Bu tarz bir beslenmeyle hem tüm vücut sağlığı iyileşirken, alınan vitamin ve minerallerle de cilt sağlığı zindeliğini korur. Unutmayın; cilt sağlığı kozmetik ürünlerle dıştan sağlanmaz, asıl olarak içten damarların ve dokuların beslenmesiyle olur.

Bu yaşlarda aslında genç kızların dikkat etmesi gereken kalsiyum ve demirdir. Özellikle demir azlığı hemoglobinin azalmasına neden olur. Bu da cildin yeteri kadar oksijen alamamasını ve uzun vadede oksijensizlikten yıpranmasına yol açar. Oksijensizlik aynı zamanda enerji üretiminde azalmaya ve vücut direncinin de düşmesine neden olacağı için enfeksiyonların artmasına neden olur.  Yine bunun ilk etkileri ciltte görülecektir. Bu sebeple demir içeren besinler tüketilmeli, mutlaka et ürünleri (kırmızı et) haftada 2 kere yenilmelidir. Deniz ürünlerini ve baklagilleri de mutlaka menünüze ekleyin. Enfeksiyonlardan korunmak adına antikor seviyenizi de soya, ceviz, kabak çekirdeği, yumurta gibi gıdalarla artırabilirsiniz.

Kalsiyumun önemi de kemik gelişimidir. Kemik yoğunluğunun azalması yine direkt olarak cilde etki yapar. Bu sebeple süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler tercih edilmelidir. Kalsiyum azalmasına sebep olabilecek sigara (nikotinin cilt üzerindeki yıkıcı etkilerini söylemek gerekirse; nikotin cildin erken kırışmasına ve göz çevrelerinde kaz ayaklarının oluşmasına yol açar) ve alkol kullanımından uzak durulmalıdır.

Dediğimiz gibi 20’li yaşlarda yediğklerinize dikkat edin. Peki ya makyaj? Evet makyahı da fazla kaçırmamak önemli. Bir yandan dengeli ve sağlıklı beslenerek cildinizin dengesini korurken, bir taraftan da sağlıksız ve güvensiz makyaj malzemeleriyle kendinizi ateşe atmayın. Unutmayın fazla makyaj yapmak kadar kalitesiz makyaj ürünleri de kullanmamak gerekiyor.

  • Makyaj yapmadan önce cildinizi temizleyin.
  • Mutlaka cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın.
  • Cildiniz kuruysa yağlıysa arındırıcı kullanmayı deneyin. (Haftada 1 kere)

YORUM YAZ