Gebelik(Hamilelik) Haftası Hesaplama

Gebelik(Hamilelik) Haftası Hesaplama

Bebek sahibi olacaklarını öğrendikleri an, çiftleri hemen tatlı bir telaş sarar. İlk akla gelen ise ne zaman hamile kalındığıdır. Çünkü bu, bebeğin ne zaman doğacağını bilmelerini sağlar. Bebeğin doğum tarihini hesaplamaya gebelik haftası hesaplama denir. Çocuğun gelişimini takip etmek ve çocuğun tahmini olarak ne zaman doğacağını hesaplamak açısından ne zaman gebe kalındığının öğrenilmesi önemlidir.

Öncelikle gebelik hesaplanırken, genellikle son adet kanamasının ilk günü gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilir. Gebelik hesaplama yapılırken  veya gebelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz. İnsanlarda gebelik 280 gün sürer ve bu da 40 haftaya (9 Ay 10 Gün) denk gelir. Bu nedenle kaçıncı aya girdim demek yerine kaçıncı haftadayım şeklinde hesaplama yapılması daha yaklaşık sonuçlar verir.

Gebeliği hesaplamak için birçok yöntem olmasına rağmen, en bilineni ve en sık kullanılanı Negele yöntemidir.  Oldukça pratik olan bu yöntemde son adet tarihine 7 gün eklenir ve 3 ay çıkartılır. Buna örnek verecek olursak; son adetini 20 Eylül’de gören bir kadın için 20 Eylül’e 7 eklersek 27 Eylül, bundan da 3 ay çıkartırsak 27 Haziran elde ederiz. Yani son adet tarihi 20 Eylül olan bir kadın için beklenen doğum tarihi ertesi yılın 27 Haziranıdır.

2015 Yılı 20 Eylül + 7 = 2015 Yılı 27 Eylül

27 Eylül – 3 Ay = 27 Haziran (Bir yıl Sonrası)

SONUÇ: 27.06.2016

Eğer son adet tarihinizin ilk gününü hatırlamıyorsanız gebelik muayenesine gittiğinizde doktorun yapmış olduğu tetkiklerden sonra size bildirdiği muhtemel tarihi veya evrakları bir kenarda saklayın. Mutlaka kendi gelişiminize değişiminize dair bir ajanda tutun.

Şunu da belirtmek gerekir ki, neredeyse tüm hesaplama yöntemlerinde kesinlik oranı sadece %5’tir. Tarihi tarihine 100 kadından sadece 5’i hesaplanan günde doğum yapar. Yine de gebelik hesaplama yöntemleri sayesinde yaklaşık olarak sonuç alınabilir.

YORUM YAZ

6 YORUM VAR

 • Sezen Topal
  2 yıl önce

  Gerçekten doğru çıktı.

  Cevapla
  • Samet Bahtiyar
   1 yıl önce

   Aynen. Doğru çıktı!

   Cevapla
 • Ayça Kural
  2 yıl önce

  Gebelik haftası hesaplama ile ne zaman doğum yapacağımı öğrendim.

  Cevapla
 • Yeni Anne
  11 ay önce

  Kullanışlı bir araç. Sağlıklı bir doğum için gebeliğin takibi önemli.

  Cevapla
 • Betül Şen
  10 ay önce

  Harika bir hamilelik takibi. Hafta Hafta Gebelik bölümü de süper. Teşekkürler.

  Cevapla
 • Hande Mutlu
  7 ay önce

  Hamilelik Hesaplama
  Gebe kaldığımda, aklımda bir çok soru vardı. Acaba bebeğim iyi mi, hangi boyutlara geldi gibi. Bu sitede ve annelikvegebelik.com sitelerinde bu soruların cevaplarını aldım.

  Cevapla