Kivinin Faydaları

Kivinin Faydaları

Bizim için yeni olan kivi, egzotik meyveler arasındadır.  Anavatanı Asya bölgesi olan Kivi, ülkemizde de Karadeniz Bölgesi’nde yetişiyor. Hafif mayhoş bir tada sahip olsa da, meyve salataları ve pastaların içerisinde sıklıkla kullanılıyor.

Kivinin en önemli özelliği elbette içeriğindeki vitaminler. Yoğun miktarda C vitaminine sahip olan kivinin içerisinde E ve k vitamini de var. Ayrıca, potasyum bakımından da zengindir. Özellikle kalp ve kas rahatsızlıkları olanların yoğun C vitamini ve potasyumdan dolayı kivi yemesi gerekiyor.

Kivi çok iyi bir antioksidandır. Vücut için zararlı olan serbest radikalleri uzaklaştırır. Bu sayede iç organ rahatsızlıklarından kurtulunmuş olunur. Yine aynı şekilde sigara içenlerin de vücut dengesini sağlamak ve azalan bağışıklıklarını güçlendirmek için kivi yemelerinde fayda vardır.  Haftada bir ya da iki gün kivi yenilmesi herkes için faydalıdır.

Kalp Problemleri: İçeriğindeki potasyumdan dolayı vücudun sodyum düzeyini azaltır. Vücuttaki yağ oranını da düşürür. Bu sayede her türlü kalp ve damar problemi riski aza indirilmiş olunur. Uzmanların kalp hastalarına diyetlerinde kivi yedirmesi boşuna değildir.  (Kivinin içerisindeki lutein isimli bir antioksidan aynı zamanda tansiyonu düşüren bir özelliğe de sahiptir.)

Sindirim Problemleri: Kivinin sindirim sistemine iyi geldiği kanıtlanmıştır. Kivi bağırsakları çalıştırır ve özellikle kabızlık sorunu çekenlerin bu illetten kurtulmalarını sağlar. 50 yaşın üzerindeki kişilerin düzenli olarak kivi yemesi gerekir.

Bağışıklık Sistemi: Yüksek vitamin ve mineral içeriği kivinin doğal bir bağışıklık güçlendirici olmasını sağlar. Kış aylarında düzenli kivi tüketilmesi soğuk algınlıklarını % 50 oranında azaltıır. Portakal, mandalina ve kividen oluşan meyve salataları vücut için çok faydalıdır.

1 adet kivi:

  • 46 kalori içerir.
  • Toplam 7 gram şeker, 1 gram protein vardır.

Ayrıca:

  • 2 gram besin lifi (günlük ihtiyacın % 9’u)
  • 70.5 mg C vitamini (günlük ihtiyacın % 117’si)
  • 30.6 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın % 38’i)
  • 237 mg potasyum (günlük ihtiyacın % 7’si)
  • 31.9 mg toplam omega-3 yağ asitleri
  • 187 mg toplam omega-6 yağ asitleri içerir

YORUM YAZ