Spirulina Mucizesi

Spirulina Mucizesi

Daha önce bu ismi duymamış olabilirsiniz. Spirulina bir çeşit yosun olarak bilinir ve besin takviyesi olarak kullanılır. Yosun da yenilir mi demeyin. Bu öyle bildiğiniz yosunlardan değil. Teknolojik kurutma sayesinde toz haline getiriliyor ya da tablet olarak kullanılıyor.

Spirulina’ya süper besin denilmesinin nedeni içeriğindeki yüksek enerji faydalı aminoasitlerdir. Ayrıca, vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengindir.

Tropikal koşullarda yetişen Spirulina özel koşullarda büyütülmesi gereken bir yosun. Mutlaka sulak bir ortamda gelişiyor ve soğuktan korunuyor.  Bol güneş ışığı ise olmazsa olmaz. Ayrıca Spirulina temiz bir ortamda yetiştiriliyor. Çünkü çevresinin kötü şartlarda olması yapısını bozuyor ve hatta toksik etki gösterebiliyor. Daha sonra işlemden geçen Spirulina tablet haline getiriliyor. Spirulina’nın kurutulmasındaki amaç oksitlenmesini önleyerek ondan maksimum faydayı almaktır.

Faydaları Nelerdir?

Baştan söyleyelim, Spirulina bir besin takviyesi. Yani doymak ya da bir hastalığı tamamen iyileştirmek gibi bir özelliği yok. Zaten hiçbir gıda takviyesi tek başına bir hastalığı yenemez. Gıda takviyeleri başka gıdalar ve ilaçlarla birlikte kullanılarak tedavi sürecini kısaltır ve koruma sağlarlar. Yani bir anlamda yardımcı elemanlardır.

Spirulina kullanılacaksa, mutlaka normal beslenmeye devam etmek gerekiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmezseniz ne yaparsanız yapın boşuna. Ayrıca bol bol su tüketmek ve mutlaka en azından günde 1 saat yürüyüş şart. Bunlar sağlıklı yaşamanın temek prensipleridir.

Spirulina’nın günlük kullanım dozunun 2000 ile 3000 miligram arasında olması gerekiyor. 500 miligramlık tabletleri olan Spirulina’dan günde 4 -6 arası tablet yutulabilir.

NOT: Spirulina bir hastalıkla mücadele sırasında kullanılacaksa, kullanılan ilaçlarla olan etkileşimini öğrenmek için mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan böyle durumlarda kullanılmaması önemlidir.

  • Spirulina’nın en bilinen özelliği karaciğerin temizlenmesine yardımcı olmasıdır. Zaman içerisinde karaciğerde biriken ve sağlık için risk teşkil eden toksik maddelerin vücuttan kolayca atılmasını sağlar.
  • Spirulina çok iyi bir bağışıklı güçlendiricidir. Aynı zamanda kalp ve damar sistemini koruyucu özellğe de sahiptir. Kan şekerini dengeler, yüksek kolesterolü azaltır. Hücre yenilenmesini teşvik eder.
  • Son dönemde yapılan araştırmalar Spirulina’nın günlük stres üzerinde de olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Bu sebeple uzmanlar Spirulina’nın depresyon tedavisinde de doğal bir yöntem olabileceğini düşünüyor. Günlük, düzenli olarak kullanımı depresyon süresini kısaltıyor.
  • Spirulina, vücutta alerjik reaksiyonları oluşmadan önleyebildiği gibi, var olan alerjik reaksiyonların rahatsız edici etkilerini de ortadan kaldırır.

YORUM YAZ