Su Toplaması Nasıl Geçer

Su Toplaması Nasıl Geçer

Ciltte Neden Su Toplanır?

Vücutta alt ve üst deri olmak üzere iki deri tabakası vardır. Üst deri tamamen ölü hücrelerden oluşur ve kan damarı, sinir bulundurmaz. Alt tabaka ise tam tersidir. Bu iki deri arasında oluşan su birikimidir. Burada oluşan sıvı vücudun oluşturduğu fizyolojik bir sıvıdır. Ciltte oluşan su toplamasının birçok nedeni olabilir fakat en önemli nedeni sürtünmeye bağlı oluşmasıdır. Bu sıvının uzun süre o bölgede kalması dışarıdan bulaşacak iltihaplı hücreler ile birleşerek iltihaplanır. Bu sıvı birikmesi sürtünme yoluyla olmadıysa güneş yanığı sebebiyle zamanla sıvı birikmesiyle oluşabilir.

Su Toplaması Nasıl Geçer?

Su toplanmasının yarattığı gerilime bağlı kişide acı hissi oluşturabilir. İçi dolu kabarcıklar varsa mutlaka kabarcıkların içi bir şekilde boşaltılmalıdır. Evde steril bir şekilde ayarlanan iğne ucu yardımıyla, önceden iyot solüsyonu ile temizlenen bölgedeki sıvıyı çekmek başvurulacak bir yöntemdir. Bu yöntem ağrıyı hafifletir ve bölgenin hızlı iyileşmesini sağlar.

Güneş yanıklarında bu durum daha ciddi boyutlara oluşabilir. Vücuda yayılmış kabarcıklar varsa ve oranları çok büyükse derhal hastaneye giderek doktora başvurulmalıdır. Dikkate alınmayan su toplamaları zamanla enfeksiyon kaparak bölgeyi daha riskli hale getirebilir.

Su toplamasını patlatmak çoğu zaman iyi değildir çünkü daha kolay iltihap kapmasına yol açılır.

Yapılabilecek Yöntemler

Tuzlu Su:

Bir leğene 5 litre sıcak su ve 5 yemek kaşığı tuz konularak su sıcakken su toplanan bölge bastırılır. İlk safhada acı hissedilebilir ama birkaç dakika sonra bölge rahatlayacaktır. 15-20 dakika suda su toplanan bölge dinlendirilmelidir.

Aloe Vera:

Su toplanan bölge için 20 gramlık aloe vera yeterli olacaktır. Bölgeye sürüp bandaj ile sarılmalı ve bir gece doyunca dinlendirilmelidir. Acıyı dindirir ve su toplayan bölgenin kurumasını ve verdiği rahatsızlığı aza indirir.

Karbonat:

200 ml suya 20 gr karbonat ve 40 ml hidrojen peroksit konulur ve iyice karıştırılır. Bu karışım su toplanan bölgeye pamuk yardımıyla sürülerek birkaç dakika beklenmelidir. Bu karışım günde iki kere uygulandığında bölgenin kurumasında yardımcı olacaktır.

Sarımsak:

5 litre su ısıtılıp içine 100 gr kekik koyulmalıdır. 20 dakika kadar su toplanan bölge bu suda bekletilmeli. Sonrasında 3 diş sarımsağı dövülerek su toplayan bölgede bandaj ile sarılmalıdır. 15 dakika sonra bandaj çözülür ve bu bölge sarımsağın etkisini göstermesi için yıkanmaz.

YORUM YAZ