YouTube SEO Çalışması Nasıl Yapılır

YouTube SEO Çalışması Nasıl Yapılır

Youtube çalışmalarınızın abonelik sayısını arttırmak ve istediğiniz hedef kitlesine ulaşabilmek için SEO çalışmaları oldukça önemlidir. Yapacağınız ufak çalışmalar ile ulaştığınız insan sayısını büyük oranda arttırabilirsiniz.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization’ın kısaltması SEO’dur. Türkçesi arama motoru optimizasyonudur. SEO sayesinde arama motoru internette yer alan içeriklere kolay biçimde ulaşabiliyor. Youtube aramaları için de SEO oldukça önemli. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmek video izlenme sayınızı arttırır ve bu da videolarınızı daha popüler hale getirir. Bunun için de arama motorlarına doğru anahtar kelimeyi ve açıklamayı yapmanız gerekiyor.

SEO Çalışması Nedir ve Oluşturulma Aşamaları Nelerdir?

SEO çalışması kanalın açıklaması, videolar, videoların açıklamaları ve etiketleri, video resimleri gibi yapıları barındırır. İyi bir SEO çalışmasının kanala oldukça büyük ve güzel etkileri vardır.

Video başlığı en önemli şeylerden biridir. Video başlığı akılda kalıcı, hedeflenen anahtar kelimeyi içeren cinsten olmalı ve tek kelimelik bir başlık olmamalı. Yaklaşık 4 kelimelik bir başlık videonuzu açıklamak için yeterli oluyor.

Etiketler bölümünü oldukça dikkatli kullanın, çok fazla etiket kullanımı çok fazla kişiye kullanmak anlamına gelmiyor. Videonuzun içeriğine uygun şekilde seçilen 10 adet etiket yeterli olacaktır.

Video açıklamaları da oldukça önemlidir. Bu açıklamalar videonuz hakkında kullanıcılara bilgi verir. Bu bölüme kullanıcıların size başka kanallardan ulaşılabilecek linkler verebilirsiniz ya da videoyu kısaca tanıtan bir yazı yazabilirsiniz.

Ayrıca kanalınıza ait sosyal medya hesapları da oldukça önemlidir. Mutlaka kanalınıza ait sosyal medya hesapları açın. Bu hesaplarda kanalınızda bulunan videoları paylaşın bu sayede kanalınız üst sıralarda yer alacaktır. Çünkü sosyal medyalarda paylaşılan videolar o videonun sevildiği yönünde olumlu bir izlenim yaratır ve Youtube bu videoları daha çok öne çıkarır.

YORUM YAZ