Yüz Kontürü Nasıl Yapılır?

Yüz Kontürü Nasıl Yapılır?

Kontür; yüzün belirli noktalarına uygulanan, aydınlatma ve kapatmaya dayanan bir makyaj işlemidir. Yüz kontürü ile yüzde bazı noktalar aydınlatılarak ortaya çıkarılır bazı noktalar ise kapatılarak küçültülür. Kusursuz bir görünüme sahip olmak için yüz şekillerine göre vurgulanması veya küçültülmesi gereken noktalar vardır. Yüz kontürü bu hileleri yapacak olan makyajdır. Kontür basit bir işlem olup evde herkesin yapabileceği bir makyaj işlemidir.

Kontür İşlemi

  • Kontür işlemi için düz bir allık fırçası veya fondöten fırçası kullanabilir.
  • Yüzde belirginleşmesi istenilen noktaya açık renk sürülür. Özellikle elmacık kemiğine, burun kemiğine ve dudak üstüne. Hatları belirginleştirecek veya küçültecek yerlere kapalı renk sürülür ve çok dağıtmadan kendi etrafında yayılır.
  • Kalıcılığı artırmak için transparan bir pudra ile üzerinden geçilerek yüz kontürü tamamlanmış olur.

Yüz Kontürü İçin Gereken Malzemeler

Kontür işlemi için iki ana malzeme vardır. Aydınlatıcılar ve kapatıcılar. Kendi cilt tonunuza göre bir ton açık ve bir ton kapalı renk kullanılır. İki ayrı ürün kullanmak yerine çeşitli kontür kitleri de kullanılabilir. Kontür kitleri pratiklik açısından daha çok tercih edilir.

Yüz Kontürü Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Kontür yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu yüz şeklidir. Yüz şekillerine göre aydınlanması ve kapatılması gereken yerler farklıdır. Yüz kontürü uygulanacak kişide ilk önce yüzün şekline bakılıp uygulanması gereken yerler ona göre belirlenmelidir. Kontür sonrası uygulanan allık aydınlatılan ve kapatılan noktanın tam ortasına yapılmalıdır. Aydınlatıcı ve kapatıcı alırken simsiz olmasına dikkat edilmeli daha çok mat renkler tercih edilmelidir. Bu seçim makyajınıza daha doğal bir görünüm sağlar. Yüz kontürü ağır bir makyaj olduğu için günlük yaşamdan ziyade özel günlerde kullanılması daha doğru olur. Her gün yapılan kontür yüzü yorar.

YORUM YAZ